Gamtai draugiškos Kalėdos: šventinę nuotaiką padės sukurti tvarūs sprendimai

Ar jau skaitėte?

Kalėdos – metas, kai stengiamės būti geresni vieni kitiems, tačiau šventiniu laikotarpiu būtina nepamiršti atsakingiau rūpintis ir mus supančia aplinka. Evreka.co duomenimis, šventinę savaitę į sąvartynus papildomai atvežama 1 mln. tonų atliekų. Be to, šiuo laikotarpiu suintensyvėja vartojimo ir maisto švaistymo problemos. Todėl būtina ieškoti sprendimų, kurie padėtų gražiausias metų šventes paversti tvaresnėmis.

- Reklama -

Geriausia dovana aplinkai – tvarūs įpročiai

Vis populiarėjančių tvarių įpročių neturime pamiršti ir šventiniu laikotarpiu – įprastas tradicijas papildydami aplinkai draugiškais sprendimais galime prisidėti prie planetos išsaugojimo.

Eglė Tamelytė, „Samsung“ organizuojamo konkurso moksleiviams „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse, teigia, kad Kalėdų laikotarpis yra puiki galimybė populiarinti tvarius įpročius tarp artimųjų ir draugų.

„Aplinkai draugiški sprendimai įgyvendinami labai paprastai – užtenka apsipirkti sąmoningiau, dovanas pakuoti į namuose turimas medžiagas ar įprastas šventines lemputes pakeisti taupesnėmis. Geras pavyzdys užkrečia ir kitus, todėl šiuo metu yra nuostabi proga su aplinkiniais dalintis gamtai draugiškomis idėjomis“, – sako E. Tamelytė.

Pašnekovės teigimu, pirmuosius tvarius žingsnius galime žengti atlikdami namų reviziją, įvertindami, kiek namuose turimų įvairių medžiagų ar papuošimų galime panaudoti ruošdamiesi šių metų šventėms. Be to, viso šventinio laikotarpio metu svarbu išlaikyti sąmoningą mąstymą ir ieškoti tvarių alternatyvių:

Dovanų pakavimui rinkitės tvarias medžiagas. Nė vienos Kalėdos neapsieina be dovanų. Tačiau kartu su jomis atsiranda ir tonos pakavimo popieriaus, kuris beveik visada yra išmetamas. Didžiosios dalies pakavimo popieriaus negalima perdirbti, nes jame yra blizgučių, plastiko ar metalo.

- Reklama -

Todėl apsvarstykite galimybę naudoti tvarų dovanų popierių, pavyzdžiui, rudą, nedažytą popierių, pagamintą iš perdirbtų medžiagų. Dar geriau – galite pakartotinai panaudoti popierių iš jau gautų dovanų. Galite netgi naudoti laikraštį ir papuošti jį daugkartinio naudojimo elementais, pavyzdžiui, virvele ar kaspinu. Taip pat puiki priemonė dovanoms supakuoti yra audinys, nes jį galima pakartotinai panaudoti arba perdirbti.

Taip pat skaitykite:  Sveikatos problemos prie šventinio stalo: kaip jų išvengti?

Tarkite „ne“ blizgučiams. Nors blizgučiai nuteikia itin šventiškai, tai – labai aplinką treršiantis papuošimas. Blizgučiai yra gaminami plastiko lakštų, o dėl savo smulkios frakcijos jie lengvai patenka į vandens telkinius, kur pirmiausia yra suvalgomi planktono ir žuvų, o paskui – jūros paukščių ir kitų jūros gyvūnų.

Siekdami ekologiškesnių Kalėdų, mažmenininkai ir prekybos centrai taip pat sąmoningai nusprendžia vengti blizgučių savo gaminiuose. Be to, blizgučiams galima rasti ir įvairiausių tvarių alternatyvų – neseniai rinkoje buvo pristatyti blizgučiai, pagaminti iš celiuliozės.

Pasirinkite ekologišką Kalėdų eglutę. Plastikinė ar gyva eglutė – daug diskusijų kelianti tema. Nors abu variantai turi privalumų, tačiau jie taip pat turi ir trūkumų. Svarbiausia išsirinkti tokį, kuris būtų tvariausias ir mažiausiai kenktų planetai.

Organizacija „Carbon Trust“ nustatė, jog gyvos Kalėdų eglutės anglies dioksido pėdsakas yra gerokai mažesnis, palyginti su dirbtine eglute. Dirbtinės eglutės anglies dioksido pėdsakas prilygsta 40 kg šiltnamio efektą sukeliančių dujų, t. y. daugiau nei dvigubai didesnis nei tikros eglutės.

Rinkdamiesi dirbtinę eglutę, būtinai patikrinkite, ar ji pagaminta iš tvarių medžiagų. „Carbon Trust“ teigimu, renkantis dirbtinę eglutę būtina įsitikinti, kad ją būtų galima naudoti apie 10 metų – taip jos poveikis aplinkai bus mažesnis nei tikrų medelių.

Jei nusprendėte įsigyti gyvą medelį, po Kalėdų jį galite pasodinti lauke. Jei to padaryti neturite galimybės, eglutę susmulkinkite arba sudeginkite, o ne išmeskite į sąvartyną – taip anglies dioksido pėdsaką sumažinsite iki 80 proc. Be to, galite išsinuomoti eglutę, kurią po Kalėdų paprasčiausiai grąžinsite nuomos įmonei.

Apsipirkinėkite sąmoningai ir venkite maisto švaistymo. Šventiniu laikotarpiu produktų Kalėdų stalui ieškokite vietinėse parduotuvėse. Rinkitės ekologišką ir jūsų vietovėje auginamą produkciją be pesticidų. Eidami apsipirkti būtinai turėkite daugkartinį maišelį, venkite pirkti produktus, kurie yra netvariose pakuotėse. Pavyzdžiui, pirkite šokoladinius saldainius, supakuotus skardinėse, o ne plastikinėse dėžutėse.

Taip pat skaitykite:  Per pastaruosius metus šie gėrimai vis dažniau atsiranda ant švenčių stalo: ekspertė įvardijo tendencijos priežastis

Norėdami sumažinti maisto švaistymą, šventinį meniu planuokite iš anksto ir pirkite tik tuos produktus, kurių jums tikrai reikia. Jei vis dėlto liko maisto likučių, paverskite juos naujais patiekalais – taip ne tik išvengsite švaistymo, bet ir sutaupysite pinigų.

Namus dekoruokite atsakingai. Panašiai kaip ir dovanų pakavimo atveju, namams puošti rinkitės ekologiškas ir ilgaamžes dekoracijas, kurių nereikėtų kasmet keisti naujomis. Taip pat galite patys pasigaminti dekoracijas iš tvarių medžiagų.

Ieškodami dekoracijų savo namams atkreipkite dėmesį ir į jų energinį efektyvumą. Pavyzdžiui, eglutei papuošti rinkitės LED lemputes, kurios yra taupesnės ir sunaudoja apie 80 proc. mažiau energijos nei kaitrinės lemputės. Taip pat galite rinktis saulės energija maitinamas lemputes, ypač lauko apšvietimui. Jei naudojate žvakes, naudokite pagamintas iš sojos, augalinio aliejaus arba bičių vaško, nes jos yra ekologiškesnės nei pagamintos parafino.

Rina Radžiūnė

TOP naujienos

Mokiniams skirtoje aplinkosaugos olimpiadoje – klausimai apie atsinaujinančią energiją

Saulės ir vėjo jėgainių nauda mažai kas abejoja. Atsinaujinantys energijos šaltiniai – tai ir teigiamas poveikis, stabdant klimato kaitą ar saugant ekosistemas, o Lietuvos...

Įspūdingos „Apple“ naujienos: pristatė „iPhone 15“ seriją ir „Apple Watch Series 9“ bei „Apple Watch Ultra 2“ laikrodžius

Kasmet juokaujama, kad technologijų giganto „Apple“ gerbėjams Kalėdos ateina jau rugsėjį. Ką tik pasibaigusiame renginyje „Apple“ pristatė naują išmaniųjų telefonų „iPhone 15“ seriją bei...

Horoskopai lapkričio 8 dienai

AVINASPabandykite visiškai pakeisti savo planus. Tai nebus lengva, bet labai teigiamai atsilieps paskutinei poilsio dienai. Be to, morališkai pasiruošite tikrai dideliems pokyčiams, laukiantiems jūsų...

Kelyje Klaipėda-Palanga partrenktas žmogus

Socialiniame tinkle „Facebook“ ReidasTV pasidalino informacija apie avariją. „Kelyje Klaipėda-Palanga partrenktas žmogus. Aiškėja, kad žuvo pusamžė moteris. Incidente dalyvavo du automobiliai. BMW ir MB. Vienas partrenkė staiga į...

ORAI: Šiandien Lietuvoje vietomis trumpi lietūs, kai kur su perkūnija

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpi lietūs, kai kur su perkūnija. Rytą vietomis rūkas. Aukščiausia temperatūra 13–18 laipsnių šilumos. Antradienio naktį be žymesnio lietaus, dieną didesnėje šalies dalyje trumpai palis. Naktį kai kur rūkas, dieną galima perkūnija....

Vežėjų gvildenamas galvosūkis: kaip nepakliūti į sankcijų Baltarusijai pinkles

Kai dėl nesąžiningų prezidento rinkimų ir režimo kritikų persekiojimo Europos Sąjunga (ES) Baltarusijai įvedė sankcijas, gerokai pasikeitė ir Lietuvos vežėjų kasdienybė. Nors šie turėtų būti atsakingi tik už prekių pervežimą į kitas šalis, tačiau...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS