Apie populiarų maisto produktą: valgyti galima, tačiau saikingai

Ar jau skaitėte?

Jau XIII a. makaronai buvo vienas pagrindinių Italijos virtuvės ingredientų. Jie būdavo džiovinami, kad ilgiau išsilaikytų ir pravertė kaip ilgų kelionių maisto produktas. Todėl tokie tyrinėtojai kaip Kristupas Kolumbas prisidėjo prie makaronų plitimo už Italijos ribų. Tačiau per visą šį laiką makaronus spėjo apgaubti mitas, neva jie kenkia sveikatai nepalankūs. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, kad makaronai gali tapti puikiu subalansuotos mitybos produktu, jei yra tinkamai ruošiami ir vartojami saikingai. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad makaronų populiarumas tarp pirkėjų neslopsta: pastaraisiais metais kai kurių makaronų rūšių pardavimai išaugo nuo 5 iki 40 proc.

- Reklama -

Sveikatai palankesni – pilno grūdo makaronai

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, makaronai – daug angliavandenių turintis maisto produktas, o juos organizmas naudoja, kaip pagrindinį energijos šaltinį.

Koliažas.

„Rekomenduotina rinktis viso grūdo makaronus. Jų sudėtyje yra daugiau skaidulų, kurios svarbios virškinimo sistemos veiklai. Nors makaronai nėra gausus vitaminų ir mineralų šaltinis, jie gali suteikti nedidelį kiekį maistinių medžiagų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų, geležies ir magnio – jų viso grūdo makaronai turi daugiau. Makaronai turi ir šiek tiek baltymų, o padidinti iš jų pagamintų patiekalų maistinę vertę galima į patiekalus su makaronais pridedant ir įvairių ingredientų: liesos mėsos, paukštienos, jūros gėrybių, pupelių, lęšių ar sūrio, – sako dr. E. Gavelienė.

Svarbi porcijų kontrolė

Gydytoja dietologė pataria atkreipti dėmesį ir į makaronų porcijas dydį, ypač, jei rūpinamasi kūno masės kontrole: „Vienoje makaronų porcijoje yra nemažai kalorijų, jei žiūrėsim į užrašą ant pakuotės. Įprasti kviečių makaronai 100 g turi 350–380 kcal, pilnagrūdžiai – panašiai: apie 300–350 kcal. Tačiau sausų makaronų nevalgome. Porcija išvirtų makaronų be priedų kalorijų turi mažiau: apie 80–200 kcal. O koks bus patiekalo kaloringumas, priklauso nuo kitų priedų: kiek dėsime riebalų, padažų ir t.t. “

Taip pat skaitykite:  „Iki“ pataria: sveika, spalvinga ir pigu – patikrintos taisyklės ir 2 idėjos salotoms stiklainyje

Mitybos specialistė primena, kad makaronų nereikėtų gausiai gardinti padažais, sviestu bei aliejumi. „Padažų ir kitų priedų pasirinkimas gali daryti didelę įtaką makaronų patiekalo kaloringumui, palankumui sveikatai . Pavyzdžiui, kreminiuose padažuose paprastai būna daugiau sočiųjų riebalų ir kalorijų nei pomidorų padažuose. Pasirinkę naminius arba mažiau kaloringus padažus ir pridėję daržovių galite pagerinti patiekalo maistinę vertę“, – rekomenduoja gydytoja dietologė.

Dar svarbu prisiminti, kad kviečių makaronai gali netikti asmenims, sergantiems celiakija arba jautriems glitimui. „Tokiu atveju geriausia rinktis makaronus be glitimo, pagamintus iš alternatyvių miltų, pavyzdžiui, ryžių, kukurūzų, bolovinės balandos ar ankštinių augalų. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į makaronų gaminimo būdą. Sveikatai palankiau rinktis nepervirtus makaronus, kurie Italijoje dar vadinami „al dente“: tokiu būdu pagamintų makaronų glikeminis indeksas mažesnis, todėl cukraus lygio kėlimas kraujyje vyksta lėčiau“, – pastebi E. Gavelienė.

- Reklama -

Kaip išsirinkti kokybiškus makaronus?

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad pastaraisiais metais kai kurių rūšių makaronų pardavimai išaugo nuo 5 iki 40 proc.: „Žmonės įprato daugiau gaminti namuose, o patiekalai iš makaronų, kaip žinia, yra išties nesunkiai paruošiami. Pirkėjai dažniausiai renkasi spagečius, sraigtelių ir vamzdelių formų kietuosius makaronus, tačiau pastebime, kad auga ir kiaušininių, ryžių bei „wok“ makaronų pardavimai.“

Renkantis makaronus specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį į jų sudėtį bei kokybę: „Aukštos kokybės makaronai virimo metu išlaiko savo formą ir tekstūrą. Išvirę pagal pakuotės instrukcijas, makaronai turi būti standūs, šiek tiek kietoki („al dente“). Taip pat kokybiški makaronai pasižymi ryškiu, švelniu kviečių skoniu, kuris puikiai dera su padažais ir kitais ingredientais. Jų skonis neturėtų būti blankus ar pernelyg stiprus.“

O. Suchočevos teigimu, net ir nusipirkus aukštos kokybės makaronus, svarbu mokėti tinkamai juos paruošti. „Makaronų virimui pasirinkite pakankamai didelį puodą, kad jame jie tilptų ir puodas nebūtų perpildytas. Didesnis kiekis vandens leidžia makaronams išvirti tolygiai ir neleidžia prilipti. Paprastai 100 g makaronų virti naudokite apie 1,5 l vandens. Taip pat vandenį reikėtų užvirti dar prieš įdedant makaronus, į jį dar reikėtų įberti druskos. Geriausia naudoti 1–2 šaukštus druskos 1,5 l vandens. Svarbu vadovautis ir ant makaronų pakuotės nurodytu virimo laiku, tačiau pradėkite tikrinti ar makaronai išvirę, likus minutei ar dviem iki rekomenduojamo laiko“, – patarimais dalijasi specialistė.

Taip pat skaitykite:  Vis dažniau pietus renkamės iš parduotuvės – kulinarijos gaminių pardavimai padidėjo 5,5 proc.

„Rimi“ komercijos operacijų vadovė taip pat primena, kad norintys mėgautis makaronų patiekalais bei sutaupyti, gali tą daryti iš anksto planuodami pirkinius ir pasinaudodami „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.

Kviečiame pasigaminti subalansuotą makaronų ir kiaulienos kukulių patiekalą pietų dėžutei.

Pietų dėžutė su makaronais ir smulkintos kiaulienos kukuliais

Dėžutė su makaronais ir smulkintos kiaulienos kukuliais.

Makaronams reikės:

  • 1 riekelės batono;
  • 50 ml pieno;
  • 1 vnt. kiaušinio;
  • 150 g smulkintos atšaldytos kiaulienos;
  • 1 vnt. česnako;
  • 0.5 vnt. svogūno;
  • 0.5 šaukštelio raudonėlio;
  • 90 g makaronų;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį.

Sumuštiniui su riešutų kremu ir bananais reikės:

  • 2 riekelių batono;
  • 30 g lazdynų riešutų kremo;
  • 0.5 vnt. banano.

Papildomai į dėžutę reikės:

  • 2 vnt. pievagrybių;
  • 50 g brokolių;
  • Apelsino pagal skonį;
  • Migdolų pagal skonį;
  • Džiovintų abrikosų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

Smulkintos kiaulienos ir kukulių gaminimas:

Į nedidelį dubenėlį supilkite pieną ir išmirkykite jame batono riekelę.

Į kitą didelį dubenį sudėkite smulkintą kiaulieną, piene išmirkytą batoną, susmulkintą česnaką, įmuškite kiaušinius, suberkite smulkiai tarkuotą svogūną, pabarstykite raudonėliu, druska ir pipirais. Viską kruopščiai išmaišykite rankomis.

Orkaitę įkaitinkite iki 180 °C ir išklokite didelę skardą kepimo popieriumi.

Iš smulkintos kiaulienos masės formuokite kukulius. Tuomet dėkite juos ant paruoštos kepimo skardos. Kad masė neliptų prie pirštų, galite rankas šiek tiek sutepti alyvuogių aliejumi.

Šalia smulkintos kiaulienos kukulių ant skardos dėkite perpus perpjautus pievagrybius. Kepkite 10–12 min. Tada išimkite skardą iš orkaitės ir leiskite kukuliams ir grybams šiek tiek atvėsti.

Brokolius išvirkite pasūdytame vandenyje.

Kol kepa kukuliai, makaronus išvirkite pagal gamintojo nurodytą instrukciją.

Sumuštinio gaminimas:

Batono riekeles paskrudinkite. Ant jų užtepkite lazdynų riešutų kremo.

Bananą supjaustykite griežinėliais. Juos išdėliokite ant lazdynų riešutų kremu apteptų riekelių. Batono riekeles suvožkite.

Taip pat skaitykite:  Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių su feta idėja

Ruošiame pietų dėžutę:

Į dėžutę dėkite makaronus, smulkintos kiaulienos kukulius, virtus susmulkintus brokolius, perpus perpjautus keptus pievagrybius.

Desertui įsidėkite suvožtinį su riešutų kremu ir bananais, kelias apelsino skilteles, saujelę migdolų ir saujelę džiovintų abrikosų.

Patarimas. Smulkintos kiaulienos kukulius, makaronus ir brokolius galite pasiruošti iš vakaro, ryte beliks tik susikomplektuoti dėžutę.

Skanaus!

TOP naujienos

Kaip didinti atsparumą antibiotikams: pataria specialistai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ primena, kad kasmet lapkričio 18 d. yra minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, o lapkričio 18–24 d. Pasaulio...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos...

Žmonės skundžiasi, kad vaistinėse trūksta vaistų. Situacija gali tik blogėti

Paprastai daugiausiai problemų su besikeičiančiu kompensuojamųjų vaistų kainynu turėdavę pacientai, dabar kryžiaus kelius eina kone kiekvieną kartą, gavę gydytojo receptą. Žmonės skundžiasi, kad vaistinėse...

Staigūs svorio pokyčiai gali atsiliepti sveikatai: atskleidė, kaip to išvengti

2020 m. Sveikatos apsaugos ministerijos atlikto gyventojų mitybos tyrimo duomenimis, daugumos suaugusių lietuvių mityba yra nesubalansuota ir netinkama, o antsvorį ir nutukimą šalyje turi...

Balandžio 19-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio devynioliktoji, penktadienis – 109-oji metų diena (penktoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 255 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aistė, Eikanta, Eikantas, Eikantė, Eirimas, Eirimė, Erimtas, Erimtė, Laisvūnas, Laisvūnė, Leonas, Nodravas, Nodravė,...

Artimiausiomis dienomis iš šiaurės plūs labai vėsūs orai. Aukščiausia temperatūra 14–19 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Daug kur trumpas lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 14–19 laipsnių šilumos.  Rugsėjo 3 d. žymesnio lietaus nenumatoma. Temperatūra naktį 2–7, Kuršių nerijoje 9–11 laipsnių šilumos, dirvos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS