Guzelį pilvo srityje aptikę pacientai yra linkę delsti

Ar jau skaitėte?

Mažai skausmingą guzelį – pilvo sienos išvaržą – dauguma pacientų yra linkę ignoruoti, todėl pilvaplėve padengtų organų išsiveržimas į poodinį sluoksnį neretai aptinkamas tik profilaktinių sveikatos patikrinimų metu. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Bendrosios ir pilvo chirurgijos centro gydytojas chirurgas Dalius Dominauskas pažymi, kad išvaržos nesugyja savaime, todėl pacientai, delsiantys kreiptis į gydytojus, savo nuomonę pakeičia tik guzeliui išaugus ar pajutę stiprų skausmą jo vietoje.

- Reklama -

„Tai, kad pacientas turi pilvo sienos išvaržą, nei jis, nei jo šeimos nariai ilgą laiką gali nepastebėti, mat pasireiškus šiam susirgimui, skausmas nėra labai dažnas ir gali būti jaučiamas pačioje išvaržos formavimosi pradžioje. Pavyzdžiui, pacientui suskausta po sunkaus fizinio krūvio, pakėlus svorį ar aktyviai sportuojant, tuomet iškyla guzelis, kuris po kurio laiko laisvai sugrįžta atgal į pilvo ertmę. Jeigu gausiau pavalgius ar dirbant guzelis vėl iškyla, padidėja ir nebeišnyksta, o pacientą vėl apima skausmas, tai gali būti ženklas, jog pilvo sienos išvarža komplikavosi ir užstrigo“, – pasakoja D. Dominauskas.

Pastebėjus guzelį negalima delsti

Gydytojas pastebi, kad pilvo sienos išvarža – dažniau vyrams nei moterims diagnozuojamas susirgimas. Pilvaplėve padengti pilvo organai vyrams gali išsiveržti į poodį per kirkšnies kanalus, o moterų kirkšnies kanalai yra žymiai siauresni.

„Pacientai dažnai susiduria su pilvo sienos išvaržomis po įvairių operacijų, patyrę traumas ar persirgę tam tikromis ligomis, dėl kurių sutrinka audinių inervacija. Pilvo sienos išvaržos dažnai diagnozuojamos ir vyresnio amžiaus žmonėms, ypač buvusiems sportininkams ar atletams, kurių kūnas nepajėgus pakelti užduodamų krūvių“, – sako Vilniaus gydytojas.

Pilvo sienos išvaržų guzeliai dažniausiai atsiranda kirkšnyse, bambos srityje ar operacinių pjūvių vietose. Guzams didėjant, jie deformuoja pilvą, vyrams gali nuslinkti į kapšelį, dėl ko apsunkėja šlapinimasis, suprastėja lytinių santykių kokybė. Ūmėjant susirgimui taip pat gali pakisti odos spalva ir atsirasti nemalonus kvapas.

Taip pat skaitykite:  Kad atostogos neapkarstų: 4 patarimai širdininkams

Pasak D. Dominausko, pilvo sienos išvaržos gali būti diagnozuojamos ir po atliktų chirurginių intervencijų pilvo ertmėje, pavyzdžiui, sirgus onkologinėmis ligomis, gydant pilvaplėvės ertmės organų uždegimines ligas ar atlikus ginekologines operacijas: „Šie susirgimai – tai pooperacinės pilvo sienos išvaržos. Jų gydymas yra sudėtingesnis, komplikacijos – dažnesnės, todėl pacientas nedelsdamas turėtų kreiptis į gydytoją.“

- Reklama -

Vienintelis būdas išgydyti išvaržą – operacija

Sergant pilvo sienos išvarža paciento gyvenimo kokybė ženkliai suprastėja: kyla fizinių trikdžių darbe ar sportuojant, žmogus bijo valgyti ar prispaudęs rankomis laiko pilvą. Problemai spręsti pacientai savarankiškai pradeda nešioti išvaržą spaudžiančius diržus, kurie neretai ne tik nepadeda sumažinti diskomforto, bet ir traumuoja aplinkinius audinius, pastebi D. Dominauskas.

„Vienintelis efektyvus būdas išgydyti išvaržą – ją operuoti. Operacijos būdas parenkamas individualiai, jų metu taikoma nejautra. Tačiau didžioji dalis kirkšnies ar šlaunies srityje esančių išvaržų yra operuojamos laparoskopu, jų metu naudojamos modernios aloplastinės medžiagos, sumažinančios komplikacijų skaičių. Dar tą pačią ar kitą dieną po operacijos pacientas gali keliauti namo, dar po kelių dienų – grįžti į įprastą gyvenimo ritmą“, – pasakoja gydytojas chirurgas D. Dominauskas.

Nepamirškite, jog išvaržos pačios nesugyja, tačiau uždelsus jos gali imti didėti, o susirgimas – komplikuotis. Dėl to pilvo srityje išryškėjus guzeliui ar pastebėjus pirmuosius išvaržos požymius pacientai turėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus.

Rita Rauluševičiūtė

TOP naujienos

Sulaikytas didelis kiekis etilo alkoholio perduodamas dezinfekcijos priemonių gamybai

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras priėmė nutarimą ikiteisminio tyrimo metu paimtą didelį kiekį etilo alkoholio perduoti visuomenės reikmėms. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centrui...

ORAI: Šiandien daug kur numatomi krituliai (lietus, pereinantis į šlapdribą, sniegą)

Šiandien daug kur numatomi krituliai (lietus, pereinantis į šlapdribą, sniegą). Vakare kai kur plikledis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s....

Kaip pjaustyti svogūnus, kad neašarotų akys

Be svogūnų neįsivaizduojami daugelis patiekalų: jie dedami į sriubas, troškinius, karius, svogūnais gardinamos salotos, užtepėles, mėsainiai, įvairiausi žuvies ar mėsos patiekalai. Ir nors juos...

„Rimi“ pirkėjai saugojo gamtą ir sutaupė apie 5 mln eurų: prekių krepšelyje vis dažniau atsiduria nukainoti produktai

Kasmet rugsėjo 29 d. minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena. Maisto švaistymas yra viena opiausių globalaus pasaulio problemų, prisidedanti prie pasaulinio bado augimo,...

Vaistininkai sunerimę – pirmoji karantino savaitė senjorų įpročių nepakeitė

Stebėdami garbingo amžiaus žmonių elgesį vaistininkai prašo visuomenės pagalbos – kas antras iš jų galėtų likti namuose. „Eurovaistinės“ sveikatos specialistai garbingo amžiaus žmones ragina į viešas vietas eiti kuo rečiau, tačiau, statistikos duomenimis, senjorų...

ORAI: Artimiausią parą ciklonas ir toliau barstys kritulius

Gruodžio 8-os naktį debesuota. Krituliai, vakariniuose rajonuose kai kur smarkūs, vyraus sniegas, pajūryje – šlapdriba. Vietomis plikledis, pustys, vakariniuose rajonuose kai kur lijundra, rūkas, šlapio sniego apdraba, galima perkūnija. Vėjas pietų, pietvakarių, vakariniame šalies...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS