Išvykstate atostogoms? Ekspertas pataria, kaip efektyviai sumažinti elektros sąskaitas

Ar jau skaitėte?

Vasara dažną gyventoją džiugina ne tik gerokai ilgesnėmis dienomis, bet ir atostogomis. Tiesa, kartais poilsį kiek apkartina tai, kad sugrįžus pasitinka visai nesumažėjusios sąskaitos už elektros energiją. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas pataria, kokius veiksmus atlikti dar prieš atostogas, kad jų pasiimtumėte ne tik jūs, bet ir elektros energiją naudojantys prietaisai.

- Reklama -

„Elektros energija eikvojama ne tik aktyviai naudojantis elektros prietaisais, bet ir jiems veikiant budėjimo režimu. Tad nepasirūpinus tokiais prietaisais prieš atostogas, po jų gali laukti šiokia tokia staigmena“, – sako ekspertas.

Nuolat naudojama fantominė elektros energija

Energetikos sprendimų bendrovės produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas pataria, kokius veiksmus atlikti dar prieš atostogas.

Prieš išvykstant atostogų ypatingą dėmesį patariama atkreipti į elektros lizduose paliktus įjungtus įrenginius, kurių kiekvienuose namuose galima rasti daugybę. Didelė dalis prietaisų net ir veikdami budėjimo režimu sunaudoja nemažą dalį elektros energijos. Skaičiuojama, kad tokia energija, dar vadinama fantomine arba „vampyrine“, gali sudaryti iki 15 proc. visos namuose sunaudojamos elektros energijos.

„Prieš išvykstant atostogauti patariama iš elektros lizdo atjungti interneto maršrutizatorių ir kitus nenaudojamus buities prietaisus. Tai – virtuvėje esantys tokie įrenginiai kaip elektrinis arbatinukas, kavos virimo aparatas, skrudintuvas, mikrobangų krosnelė, kiti namų apyvokos daiktai, pavyzdžiui, robotas siurblys. Taip pat verta nepamiršti ir pramogoms naudojamų įrenginių: stalinio ar nešiojamo kompiuterio, žaidimų konsolės bei televizoriaus. Jie, net ir esantys budėjimo režime, gali sunaudoti iki 10 proc. visos savo suvartojamos elektros energijos“, – teigia ekspertas.

Ilgesnės atostogos – ir šaldytuvui

Jei išvykstama ilgesnių atostogų, reikėtų nepamiršti iš elektros lizdo ištraukti ne tik minėtų mažesnių, bet ir didesnių namuose esančių prietaisų. Patariama iš elektros lizdo išjungti ir tokius įrenginius kaip vandens šildytuvas ir šilumos siurblys, pagalvoti, ar negalima pakeisti šaldytuvo ir šaldiklio temperatūros, kad šie įrenginiai naudotų mažiau elektros energijos.

„Planuojant ilgesnę išvyką rekomenduojama pasirūpinti šaldytuvu – suvartoti ar su savimi pasiimti trumpo galiojimo maisto prekes, o patį įrenginį galbūt net išjungti. Šis elektros prietaisas yra itin imlus elektrai ir, remiantis įvairiais skaičiavimais, gali lemti net iki 13 proc. visų elektros sąnaudų“, – pataria M. Kavaliauskas.

- Reklama -

Tiesa, anot specialisto, kai kurie išmanūs, naujos kartos įrenginiai – tie patys šaldytuvai ar šilumos siurbliai – savyje patys turi atostogų režimą, kuris sumažina energijos suvartojimą iki minimumo. Tad ne visus prietaisus ir ne visais atvejais būtina išjungti – tai priklauso nuo įrenginio funkcijų ir, žinoma, laikotarpio, kuriam išvykstate.

Saugo ir nuo pavojų

Jis akcentuoja, kad prietaisų paruošimą atostogoms gali supaprastinti kištukiniai lizdai ar ilgintuvai su išjungimo mygtukais. Tuomet prietaisus galima išjungti vienu paspaudimu net neištraukiant iš elektros lizdo. Paruošti atostogoms tam tikrame kambaryje esančius įrenginius galima ir su jungikliais elektros paskirstymo skydelyje.

„Išjungti elektros energiją naudojančius prietaisus iš elektros lizdo patariama ir dėl galimo žaibo smūgio. Įvairiais skaičiavimais, Lietuvoje per metus užfiksuojama daugiau kaip 40 tūkst. žaibų. Tad verta papildomai pasirūpinti savo turto apsauga ir jį apdrausti. Mūsų siūlomu viršįtampių draudimu suteikiama pagalba šalinant elektros prietaisų gedimus ir ruošiant žalos atlyginimo dokumentus. Sutarties sudarymas taip pat yra „draugiškas“ vartotojui – ją galima pasirašyti tiek savitarnoje, tiek mobiliojoje programėlėje“, – sako ekspertas.

Kada verta informuoti elektros tiekėją

Ekspertas akcentuoja, kad jei atostogos skaičiuojamos ne savaitėmis, o mėnesiais, reikėtų atlikti ir dar vieną papildomą veiksmą. Lietuvoje populiarios darbostogos, kai dalį metų dirbama iš kitos šalies, arba šiltuoju periodu laikinai persikeliama gyventi į sodybą. Išvykus atostogų ilgesniam laikui, apie laikiną elektros energijos nevartojimą reikėtų pranešti tiekėjui.

„Užpildyti laikino nevartojimo prašymą galima itin lengvai ir greitai prisijungus prie savitarnos svetainės. To nepadarius, vėliau gali būti gaunamos sąskaitos su priskaitytu suvartojimu, apskaičiuojamu pagal jūsų vartojimo vidurkį. Kitas būdas – kas mėnesį deklaruoti, kad nebuvo suvartota elektros energijos. Kuris variantas yra priimtinesnis ir patogesnis, reikėtų nuspręsti pačiam elektros energijos vartotojui. Svarbiausia, kad tai padėtų efektyviai sumažinti išlaidas elektrai, dėmesį skiriant ramioms atostogoms“, – teigia „Elektrum Lietuva“ atstovas.

 

TOP naujienos

Daugkartinio naudojimo respiratoriai pradedami gaminti Lietuvoje

Medikų iniciatyva, medicininių gaminių gamykla „Intersurgical“ paleido į gamybą daugkartinio naudojimo respiratorius. Vienas žmogus respiratorių galės naudoti keletą parų, o jo kaina tik ~1,50...

Mokiniams skirtoje aplinkosaugos olimpiadoje – klausimai apie atsinaujinančią energiją

Saulės ir vėjo jėgainių nauda mažai kas abejoja. Atsinaujinantys energijos šaltiniai – tai ir teigiamas poveikis, stabdant klimato kaitą ar saugant ekosistemas, o Lietuvos...

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą laiką kenčia nuo pagirių

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta...

Kaip žinoti, ar automobilio rida nėra suklastota? Eksperto patarimai

Nors automobilių ridos klastojimas Lietuvoje jau nebėra itin dažnas reiškinys, tokių bandymų apgauti pirkėjus vis dar pasitaiko. Automobilių pardavimo ekspertas Paulius Valiukėnas pabrėžia, jog...

Horoskopai sausio 5 dienai

AVINASJūs darote didelę įtaką aplinkiniams žmonėms. Pasinaudokite tuo ir pritraukite kuo daugiau šalininkų. Kuo daugiau žmonių jus parems, tuo sparčiau eisis darbai. Geras SUDOKU, čempionatas čia » JAUTISBūtų labai neblogai jūsų gyvenimui suteikti naujų spalvų. Apsižvalgykite...

Net 95 proc. šviežios mėsos „Iki“ parduotuvėse – lietuviška

Prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse dominuoja lietuviška mėsa – ji sudaro net 95 proc. viso reguliaraus šviežios mėsos asortimento. Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, tai leidžia užtikrinti maksimalų mėsos šviežumą, kontrolę ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS