Dietologė įvardijo, kokia žuvis palankiausia sveikatai ir kiek jos reikėtų suvartoti

Ar jau skaitėte?

Siekiant subalansuotos ir visavertės mitybos, į savo racioną būtina įtraukti žuvį. Šis maisto produktas turtingas mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir organizmui naudingomis riebalų rūgštimis. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, žuvis yra lengvai virškinamas, turtingas didelės biologinės vertės baltymais, produktas. Vis dėlto, ne visa žuvis bus tokia pati vertinga – geriausia valgyti šviežią, neseniai pagautą žuvį, nes šaldyta žuvis praranda dalį savo maistinių savybių. Be to, svarbus ir jos paruošimo būdas bei laikymo namuose sąlygos.

- Reklama -

Geriausia žuvis – ką tik pagauta

Tai, kad žuvį valgyti sveika, žino daugelis. Žuvyje, ypač riebioje, gausu omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios gaunamos tik su maistu. Nuo pakankamo šių rūgščių kiekio organizme priklauso, kaip vystosi uždegiminiai procesai, kaip funkcionuoja imuninė sistema. Gydytoja E. Gavelienė pataria atkreipti dėmesį į tai, kokią žuvį renkatės – jūrinės ir gėlame vandenyje augančios žuvies maistingumas šiek tiek skiriasi.

RIMI parduotuves atidarymas Kaune. 2021-08-19, Kaunas (Teodoras Biliunas/Fotobankas)

„Jei tarpusavyje lyginsime skirtingų žuvų maistinę vertę, reikšmingų skirtumų mineralinių medžiagų, baltymų atžvilgiu nėra. Pagrindinis ir sveikatai reikšmingas skirtumas yra būtent omega-3 rūgščių kiekis – jūrinės kilmės žuvys omega-3riebalų rūgščių turi daugiau nei gėlavandenės žuvys. Žinoma, geriausia valgyti įvairias žuvis – ir jūrines, ir gėlų vandenų. Jei kartą per savaitę valgote jūrinę žuvį, antrą kartą valgykite jau sugautą tvenkinyje ar ežere. Taip užtikrinsite, kad gaunate skirtingas medžiagas, reikalingas organizmui“, – teigia dietologė.

Anot ekspertės, žuvyje taip pat gausu mineralinių medžiagų, riebaluose tirpių vitaminų, tokių kaip A, D ir E. „Žuvis – gyvūninės kilmės produktas, kuriame randamas visas spektras naudingų maistinių medžiagų. Ją reikėtų valgyti bent dukartus per savaitę, iš viso per abu valgymus reikėtų suvartoti apie 300 gramų. Tokiu atveju bus gaunama maksimali nauda iš žuvies ir kartu racionas bus pakankamai įvairus“, – sako E. Gavelienė.

Taip pat skaitykite:  Paprasta ir veiksminga: viena gudrybė net ir patį rūgščiausią mandariną pavers saldžiu


Gydytoja priduria, kad sveikatai naudingiausi žuvis yra šviežia: „Ta žuvis, kuri pagaunama Lietuvoje ir atsiduria tiesiai ant vartotojo stalo, yra pati naudingiausia sveikatai. Žuvies maistingumas mažėja tuomet, kai ji yra kelis kartus užšaldoma ir vėl atšildoma. Kad ir kokios rūšies bebūtų žuvis, tinkamiausia ją valgyti šviežią, ką tik pagautą.“

Ne ką mažiau svarbus ir žuvies apdorojimo, gaminimo būdas. Patariama vengti žuvies kepimo tešloje, gruzdinimo dideliame aliejaus kiekyje. Geriausia žuvį trumpai virti garuose, kepti orkaitėje aplaisčius citrinos sultimis, troškinti.

- Reklama -

Kaip išsirinkti šviežią žuvį?

Pasak E. Gavelienės, renkantis žuvį parduotuvėje, svarbiausia įjungti savo jusles – regą, uoslę. Pirkėjams patariama atkreipti dėmesį į žuvies išvaizdą – jos akys turi būti skaidrios, vyzdžiai – juodi, žiaunos, priklausomai nuo rūšies, dažniausiai šviesiai raudonos spalvos, žvynai – struktūruoti, nepažeisti, o žuvies oda turi būti elastinga bei nesuglebusi. Žuvis neturi skleisti nemalonaus kvapo ir būti pernelyg gleivėta.

Didelį dėmesį lokaliems tiekėjams ir ekologiškiems produktams skiriantis prekybos tinklai pirkėjams rekomenduoja rinktis MSC ir ASC sertifikavimo logotipais pažymėtus žuvies ir jūrų gėrybių produktus – šie logotipai padės identifikuoti, kad produktai yra sužvejoti ar užauginti laikantis sertifikuotos atsakingos žuvininkystės principų, mažinančių neigiamą komercinės žvejybos bei akvakultūros poveikį aplinkai.

„Šviežios žuvies ir jūrų gėrybių produktus namuose reikėtų laikyti vėsiau. Geriausios temperatūros sąlygos – nuo 0 iki 2 laipsnių. Žuvies filė, priklausomai nuo gamintojo nurodytų laikymų sąlygų, gali būti laikoma ir kiek aukštesnėje temperatūroje. Tokiu būdu pavyks išlaikyti produktus šviežius ir užtikrinti nepriekaištingą jų kokybę“, – pataria vieno iš prekybos tinklų kokybės ekspertė Aurelija Choružaja.

Taip pat skaitykite:  Tris Karalius pasitikite karališkai: prancūzų konditeris atskleidė visai paprastą, bet neįtikėtinai gardų migdolinio pyrago receptą

Metų pradžioje sustabdžiusi prekybą gyva žuvimi, prekybos tinklas išplėtė šviežios žuvies asortimentą – jį papildė lietuvių įmonių tiekiamu vakuumuotu karpiu, fasuota šviežia karpio filė ir jos gabaliukais, skrostu karpiu ant ledo.

Pasak A. Choružajos, Lietuvoje auginamos žuvies išskirtinumas tas, kad ji niekada nebūna užšaldoma, todėl prekybininkams pristatoma tik šviežia: „Žuvis dar vakar plaukiojo tvenkinyje, o šiandien jau yra išdorota ir atsiduria prekybos centro vitrinoje ant ledo, kur gali išbūti apie septynias dienas. Vakuumo pakuotėje ar su apsauginėmis dujomis supakuota žuvis šviežia gali išlikti dar ilgesnį laiką. Kadangi esame nedidelė šalis, vietiniams verslams nesunku pirkėjus aprūpinti kokybiška ir šviežia žuvimi.“

TOP naujienos

Ne tik užkandis, bet ir naudingas ingredientas: kaip patiekalų gamyboje panaudoti riešutus

Nors riešutai dažniausiai valgomi kaip užkandis, daugybėje pasaulio valstybių šie skanėstai yra naudojami ir kaip įvairiausių patiekalų – salotų, sriubų ar užtepėlių – ingredientai....

ORAI: Šiandien aukščiausia temperatūra 18–23, pajūryje apie 17 laipsnių šilumos

Šiandien lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, pajūryje apie 17 laipsnių šilumos. Trečiadienį be lietaus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų,...

Mažai judantiems biurų darbuotojams trumpėja raumenys ir formuojasi kupra

Sporto treneriai pastebi, kad vis daugiau žmonių skundžiasi nugaros skausmais, kurių priežastis dažnu atveju yra paprasčiausias judėjimo trūkumas. Biurų darbuotojų, kurie turi galimybę sportuoti...

Spalio 29-oji – nepilnamečiai prie motorinių transporto priemonių vairo

Spalio 29-ąją, ketvirtadienį, pirminiais duomenimis, 7-iuose eismo įvykiuose sužeista 11 žmonių, tarp jų – 4 nepilnamečiai: 2 keleiviai, 2 paaugliai, vairavę automobilį ir motociklą....

Augaliniai pietūs – sočiai ir lengvai: pasigaminkite salotas su kruopomis

Klysta sakantys, jog nuo salotų sotus nebūsi, nes viskas priklauso nuo į salotų dubenį dedamų ingredientų. Pavyzdžiui, anksčiau laikytos prastu maisto produktu, įvairios kruopos išgyvena savotišką renesansą, todėl sočiame salotų dubenyje jos sutinkamos vis...

Sėkminga draugystė: tyrimas parodė, kad nesutarimai draugystei netrukdo, jei draugai palaiko vienas kitą

Nutrūkusi draugystė gali apsunkinti paauglių emocinę būseną. Ypač tais atvejais, kai paaugliai patiria kitų sunkumų ar neturi daugiau draugų. Sėkmingos draugystės, tuo tarpu, yra svarbios paauglių psichologinei gerovei. Tad kokia yra sėkmingos draugystės paslaptis?...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS