Vitaminai naudingi tik tada, kai teisingai juos vartojame: pataria, ką rinktis ryte, o ką – vakare

Ar jau skaitėte?

Kartais paprasčiausiai vartoti vitaminų nepakanka. Norint efektyvaus rezultato be tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar mieguistumas, svarbu žinoti, kaip teisingai kiekvieną iš vitaminų reikia vartoti. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė atskleidžia, kuriuos vitaminus geriausia vartoti ryte ir vakare, o kada geriau tuščiu skrandžiu arba kaip tik valgant sočiųjų riebalų turintį maistą.

- Reklama -

Kaip grupuojami vitaminai?

Norint, kad organizmas geriau pasisavintų vitaminus, svarbu pasirinkti tinkamą jų vartojimo būdą, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, svarbiausia pasitikrinti, kuriuo dienos metu juos vartoti, ir taip pat įsitikinti – jie tirpūs vandenyje ar riebaluose.

Woman hand with vitamins and medication. Taking vitamin and supplement. B12, D3, selenium. High quality photo

„Atsakę sau į šiuos du klausimus, jūs iš karto galėsite žinoti, koks vitamino vartojimo būdas bus naudingiausias jūsų sveikatai. Pavyzdžiui, jeigu vitaminas yra tirpus riebaluose, kur kas geriau jį vartoti valgio metu. Tuo tarpu kai kurie vitaminai gali būti vartojami tik rytais dėl to, kad jų poveikis yra tonizuojantis, arba atvirkščiai – vartojami vakarais dėl atpalaidavimo, todėl suvartojus ryte jus gali apimti mieguistumas. Šios taisyklės itin svarbios ir dėl tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas“, – pasakoja J. Deksnienė.

Vaistininkė apžvelgia dažniausiai vaistinių lentynose ieškomus vitaminus ir trumpai papasakoja, kaip kiekvieną iš jų reikėtų vartoti.

Vitaminas C. Jis yra tirpus vandenyje. Jį galima vartoti bet kuriuo paros metu, tik svarbiausia, norint geresnio įsisavinimo, šį vitaminą užsigerti didesniu kiekiu vandens. Taip pat patariama rinktis liposominės sudėties vitaminą C.

B grupės vitaminai. Šiuos vandenyje tirpius vitaminus rekomenduojama vartoti ryte, kadangi vakare jie gali suteikti organizmui energijos ir taip prailginti jūsų užmigimo laiką. Geriausia juos vartoti pusryčių valgymo metu.

- Reklama -

Vitaminas D. Šis vitaminas yra tirpstantis riebaluose, todėl jį patariama vartoti valgio metu, o geriausia tuomet, kai patiekalą sudaro daugiau sočiųjų riebalų kaip avokadai, natūralus jogurtas arba alyvuogių, linų aliejai. Jį rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje, jog lengviau galėtumėte užmigti vakare.

Taip pat skaitykite:  Pastebėjus išsiplėtusias paviršines kojų venas ragina nedelsti: problemą išspręsianti lazerinė procedūra trunka vos valandą

Geležis. Šis vitaminas itin sudėtingai tirpsta vandenyje. Geriausiai mūsų organizmas ją pasisavina tuomet, kai ši vartojama 1–2 val. prieš valgį. O jeigu pasireiškia pilvo skausmas, raižymas ar viduriavimas – tuomet bent 2 val. po valgio. Geležies preparatų nepatartina vartoti kartu su pieno produktais bei kava, kadangi šie mažina geležies pasisavinimą. Kad geležies pasisavinimas būtų efektyvesnis, rekomenduojama kartu vartoti vitaminą C arba folio rūgštį.

Multivitaminai. Jie yra tirpūs riebaluose, tad norint efektyvaus jų įsisavinimo patariama šiuos gerti ryte arba vakare, tik svarbiausia, jog jie būtų vartojami valgio metu. Valgant tikrai nepamaišys ir daugiau sočiųjų riebalų turintys produktai.

Žuvų taukai. Nepriklausomai, kada vartojate žuvų taukus – ryte ar vakare – svarbu juos sugerti valgio metu. Vartojant su sočiųjų riebalų turinčiais produktais, omega-3 mūsų organizmas galės įsisavinti dar geriau.

Cinkas. Cinko papildai yra veiksmingiausi, jei jie vartojami bent 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Tačiau jei cinko papildai sukelia skrandžio sutrikimus, juos galima vartoti ir valgio metu.

Magnis. Magnio papildus taip pat reikėtų vartoti pavalgius, kadangi vartojami tuščiu skrandžiu jie sukelti viduriavimą. Nors kai kurie šį vitaminą geria rytais, jis taip pat rekomenduojamas vakare, kadangi padeda atpalaiduoti raumenis.

Probiotikai. Geriausia probiotikus vartoti vakare, prieš pat einant miegoti, kada mūsų žarnyno veikla būna sulėtėjusi. Taip pat svarbu prieš probiotikų vartojimą nevalgyti bent porą valandų.

Kamilė RUTKAITĖ
Komunikacijos turinio vadovė

TOP naujienos

Pasikeitė miško kirtimo taisyklės

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad 2024 m. kovo 19 d. įsigaliojo Miško kirtimo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos nustatyti nauji miško kirtimų atlikimo, leidimų gavimo...

Buvimas namuose – galimybė stiprinti imunitetą

Paskelbus karantiną dėl koronaviruso, jau spėjome išsiugdyti keletą įpročių – dažnai plauti rankas ir neliesti savo veido. Specialistų teigimu, buvimas namuose – puiki galimybė...

Pirmąkart vykusiame renginyje – išmaniųjų įrenginių naujovės: dirbtinis intelektas padės taupyti

Vasario pabaigoje Frankfurte technologijų kampanija „Samsung Electronics“ surengė pirmąjį „European Samsung Summit“ susitikimą, kuriame pristatė naujausią garso, televizijos ir išmaniųjų buitinių prietaisų produktų asortimentą....

Palangos COVID-19 statistika – oficiali ir realiu laiku

VĮ Registrų centrui parengus realiu laiku atsinaujinantį COVID-19 žemėlapį, Lietuvos statistikos departamentas atnaujino ir papildė COVID-19 pandemijai skirtą interaktyvių žemėlapių rinkinį:https://osp.maps.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=79255eaa219140dfa65c01ae95ed143b Ką dabar jame galite...

Vairuotojams suteikti papildomi metai pasitikrinti sveikatą

Seimas pritarė siūlymui metams – iki 2025 m. sausio 1 d. – atidėti nuostatos, kad nustatytu periodiškumu nepasitikrinusių sveikatos, vairuotojų turimi vairuotojo pažymėjimai skelbiami negaliojančiais, įsigaliojimą. Projekto iniciatorių teigimu, įstatymo įsigaliojimo datos nukėlimas sudarys sąlygas...

„Subtilu-Z“: inteligentiškieji scenos chuliganai, kurie nepalieka abejingų

„Beatričes vasaros“ festivalio koncertas Kidulių dvare nustebino ir visko mačiusius. Charizmatiškasis „Subtilu-Z“ ketvertas savo išskirtiniu stiliumi pavergė publikos širdis ir pakerėjo instrumentinės muzikos universalumu. Atlikėjai mėgavosi išsiilgtais pilnutėlės salės plojimais bei vylėsi, kad neteks vėl...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS