Šias „jaunystės šaltiniu“ vadinamas uogas patariama valgyti būtent dabar: sezonas – ypač trumpas

Ar jau skaitėte?

Norintys iš sezoninių gėrybių pasiimti viską, kas geriausia, turėtų suklusti – parduotuvių lentynose jau atsirado ypač vertingų lietuviškų uogų, kurios dėl savo naudingų medžiagų gausos vadinamos „jaunystės šaltiniu“. Alytaus rajone sausmedžio uogas auginanti ir jas lietuviškam prekybos tinklui „Maxima“ tiekianti Laima Statutaitė džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių įvertina šių uogų skonį ir naudą organizmui.

- Reklama -

Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >>


Tiks ir valgyti vienas, ir skatinti kepinius ar mėsą

Kalnėnų kaime ūkininkaujanti L. Statutaitė pripažįsta, kad lietuviams sausmedžių uogos dar nėra gerai pažįstamos, todėl stengiasi kuo plačiau pasakoti apie jų išskirtines savybes. Pavyzdžiui, nors išvaizda jos daugeliui pasirodo panašios į pailgesnes formos šilauoges, sausmedžių uogos yra gana minkštos.

Sausmedžio uogas auginanti ūkininkė L. Statutaitė.

„Nors ir minkštos, bet didelis jų pliusas tai, kad šaldytuve šios uogos puikiausiai išsilaiko ilgesnį laiką, o jų savybės ir išvaizda nepasikeičia. Be to, jos itin tinka užšaldymui, nes atitirpintos taip pat nepakeičia nei skonio, nei struktūros“, – sako L. Statutaitė.

Šios uogos išsiskiria ir ypatinga savo vidaus spalva – mėlyna. Sausmedžio uogų ūkio šeimininkė juokauja, kad vynuogių selekcininkai verčiasi per galvą mėgindami išvesti jas mėlynu vidumi, o čia gamta kaip geriausia veisėja viską pati sudėliojusi.

Pasak ūkininkės L. Statutaitės, reikėtų gerokai pasistengi, kad surastumėte kitą tokią universalią uogą, kuri skani ne tik viena pati, bet tiktų ir tokiai plačiai gausai patiekalų: nuo desertų iki barbekiu.

- Reklama -

„Mūsų ūkis išsiskiria tuo, kad auginame desertinės veislės valgomuosius sausmedžius. Paprastai sausmedžių uogos turi daugiau rūgštumo ir kartumo, bet mes norime žmones supažindinti ir su kita veisle, kurios uogas galima naudoti kaip bet kurias kitas desertines – skaninti kepinius, ledus, virti uogienes ir t.t.“, – vardija L. Statutaitė.

Taip pat skaitykite:  Imamasi iniciatyvų tobulinant odontologijos rinką

Tuo jų panaudojimo galimybės nesibaigia: sausmedžio uogos dera su sūriais, mėsa, jas itin mėgstantys kanadiečiai iš jų gamina padažus barbekiu, mėsos kukuliams ir t.t. Tai ypač universali uoga, tinkanti eksperimentams virtuvėje.

„Prie šių uogų taip pat reikia dėti šauktuką ir paskubėti jas pirkti dar ir dėl to, kad jų sezonas ypač trumpas – vos dvi savaitės“, – suskubti pasimėgauti jomis kviečia L. Statutaitė.

Sausmedžio uogos prilyginamos „supermaistui“

Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė sako, kad nuolat ieškoma galimybių pirkėjams pasiūlyti naujų Lietuvos gamintojų produktų. Ankstesniais metais prekiaujama būdavo kaimyninės Lenkijos ūkiuose užaugintomis sausmedžio uogomis, o šiemet pirmąkart „Maxima“ parduotuves pasiekė ir lietuviškos sausmedžio uogos.

„Labai džiaugiamės, kad asortimentą šiemet papildėme būtent Lietuvoje užaugintomis sausmedžio uogomis. Jas pačiame jų sezono įkarštyje į parduotuves pristato vietos gamintojai, o trumpa tiekimo grandinė užtikrina, kad produkcija išlaiko visas naudingąsias savo savybes“, – sako E. Dapkienė.

Nors Lietuvoje sausmedžio uogos populiarumu nusileidžia kitoms pamėgtoms sezoninėms gėrybėms, jas Tolimųjų Rytų šalys liaupsina jau šimtmečius, o japonai vadina „jaunystės šaltiniu“. Pastaraisiais metais jos itin populiarėja ir Europoje bei Šiaurės Amerikoje, kur yra prilyginamos „supermaistui“.

E. Dapkienė pasakoja, kad uogos yra ypač turtingos vitaminais ir mikroelementais. Pavyzdžiui, jos turi net keliais kartais daugiau geležies nei mėlynės, jose gausu vitaminų C ir A, kalio, kalcio, fosforo, B grupės vitaminų, seleno ir kt.

Sausmedžio uogos taip pat turtingos antioksidantais, antocianinais, kuriuos sveikatos specialistai vertina dėl priešuždegiminių, širdies ir kraujagyslių darbą gerinančių savybių.

Japonijoje šios uogos nuo seno valgomos norint stiprinti regėjimą, nes antocianinai padeda gerinti kraujotaką tinklainės kapiliaruose – todėl jos ten vadinamos ir „regėjimo uogomis“.

Taip pat skaitykite:  Vaikai perkaista saulėje greičiau nei suaugusieji – vaikų ligų gydytoja pataria, kaip to išvengti

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

TOP naujienos

5 populiariausi mitai apie skambučių centro darbuotojų kasdienybę

Milžiniškas darbo krūvis praktiškai be jokių pertraukų, ankštas ir triukšmingas biuras, kuriame nėra jokios asmeninės erdvės, ar tik studentams skirtas darbas, neturintis perspektyvų. Tai...

Kurjere beveik pusantrų metų dirbanti Laura: šį darbą gali dirbti ir vyrai, ir moterys

Kiekvieną dieną Lietuvos miestuose kursuoja šimtai kurjerių, pristatančių gyventojų užsakytas siuntas, o lapkričio 18 -ąją kurjeriai švenčia kurjerių dieną. Tai tradicija, kurios tikslas pagerbti...

Mados ekspertė: rūpestis gamta keičia ne tik mūsų drabužių spintą, bet ir procesus pramonėje

Greitosios mados pramonė, gaminanti pigius ir madingus drabužius, daro itin neigiamą poveikį aplinkai. Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programos duomenimis, ši pramonė yra atsakinga už...

„Iki“ obuolių rūšių gidas: kokius rinktis ieškant rūgštesnių prie velykinės žąsies, o kurie bus saldutėliai ir nekainuos brangiai

Obuoliai – vieni populiariausių vaisių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Regis, pigus ir kasdienis produktas visiems gerai žinomas nuo pat vaikystės, tačiau...

Iš pažeidimo vietos pabėgę asmenys vis tiek sulaukia atsakomybės

2020-ųjų pradžia Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspektoriams buvo įtempta – pareigūnai surengė daugiau nei 60 reidų ir nustatė tris dešimtis pažeidimų. O pažeidėjai už gamtai padarytą žalą iš viso turės susimokėti 60 tūkst. eurų. Kiek...

Smulkusis verslas apie save 2021-aisiais: arba „įšalas“, arba nežinomybė dėl COVID-19

Ekonomistai giria Lietuvos ekonomikos atsparumą, tačiau pandemijos sąlygomis išgyventi bandantis šalies smulkusis ir vidutinis verslas į 2021 metus žvelgia atsargiai. Daugiausiai, arba dvi iš penkių įmonių mano, kad kitąmet pajamas ir darbuotojų skaičių pavyks...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS