Kodėl visi eina iš proto dėl proteino: žinomi treneriai pataria kodėl, ką ir kada geriausia valgyti

Ar jau skaitėte?

Proteinas visada būdavo produktų sudėties etiketėje, bet pastaraisiais metais apie proteino kiekį vis dažniau rašoma ir ant pagrindinės produkto pakuotės pusės. Taip nutiko todėl, nes visuomenei vis labiau besirūpinant sveiku gyvenimo būdu, tapo aktuali ir sveika bei subalansuota mityba. Žinomi treneriai Paulius Raškevičius ir Gabrielė Urbonaitė dalinasi įžvalgomis apie proteiną, kodėl verta į jį atkreipti dėmesį, su kokiais produktais jo galima gauti ir kada geriausia jį vartoti.

- Reklama -

Prote… kas?

Proteinas tai sulietuvintas anglų kalboje vartojamo žodžio protein variantas, kuris iš tiesų reiškia baltymus. Bet į šio žodžio kilmę verta pažvelgti giliau, nes iš tiesų tai iš graikų kalbos kilęs žodis. Proteios graikiškai reiškia esantis pirmoje vietoje arba pirminis. Ir šis apibūdinimas idealiai tinka maisto elementui, kuris yra žmogaus sveikatos ir gerovės pagrindas.

Baltymų yra įvairių rūšių ir struktūrų ir jos visos atlieka skirtingas, bet reikšmingas funkcijas. Baltymai saugo mūsų organizmą, kovoja su infekcijomis bei prisideda prie kraujo krešėjimo proceso. Baltymai taip pat atlieka ir medžiagų pernešimo funkciją, jie padeda aprūpinti organizmą deguonimi, išnešiojant jį kraujyje.

Asmeninis treneris, Europos fitneso čempionas P. Ratkevičius atkreipia dėmesį į proteino naudą: „Proteinas padeda smegenų veiklai ir yra žmogaus organizmo statybinė medžiaga, kuri yra itin svarbi raumenų atsistatymui po sporto.“ Būtent dėl pastarojo efekto sportuojantys žmonės vis dažniau atsigręžia į proteinu praturtintus produktus.

Raumenis augina ne tik svarmenys, bet ir proteinas

Sausio mėnesį naujųjų metų siekis turėti sveiką, stiprų ir energingą kūną atveda žmones į sporto salę. Bet labai svarbu suvokti, kad kūno stiprinimas yra visapusis procesas, kuris turi vykti nuosaikiai ir nuosekliai.

Trenerė bei mitybos specialistė G. Urbonaitė atkreipia dėmesį, kad svarbu ne tik daug sportuoti, ir taip deginti energiją, bet ir tinkamai maitintis, kad kūnui nestigtų nei jėgų, nei reikšmingų mitybos elementų: „Proteinas – būtinas sveikos gyvensenos palydovas, ypač aktyviai sportuojantiems, nes jis padeda atstatyti raumenis.“

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Kulinarijos technologė pataria, kaip namuose pasigaminti veganiškus braškių ledus: prireiks vos trijų ingredientų (receptas)

Šaldytuve, spintelėje ar puodelyje: kur galima rasti proteino?

Proteino turi beveik visas maistas. Tik vieni produktai jo turi mažiau, kiti daugiau. Tad siekiant praturtinti mitybą baltymais, reikėtų atkreipti dėmesį į tuos produktus, kurių baltymų kiekis yra didesnis. Baltymais turtingi produktai yra kalakutienos ir vištienos krūtinėlės, žuvis (tunas, lašiša, paltusas), sūris bei varškė.

G. Urbonaitė pataria, kad į pieno produktus verta atkreipti dėmesį dar ir dėl to, kad nors jie ir savaime praturtinti baltymais, bet pieno produktų gamintojai, atsižvelgdami į visuomenės poreikius, siūlo įvairius gaminius su specialiai padidintais baltymų kiekiais: „Pavyzdžiui, „Pilos“ glaistyti varškės sūreliai su didesniu baltymų kiekiu, turi 8,8 g baltymų, o „Pilos“ jogurtas su didesniu baltymų kiekiu praturtintas net 20 g baltymų.“

Kiek proteino reikia kiekvieną dieną

Vieno universalaus atsakymo, kiek baltymų reikėtų suvartoti per dieną – nėra. Tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, svorio, fizinio aktyvumo. Vienas iš būdų apskaičiuoti preliminarų reikalingą baltymų kiekį yra padauginti savo kūno svorį iš 0,8. Taip gaunamas kiekis, kiek gramų baltymų reikėtų suvartoti per parą. Bet jei žmogaus sportuoja ar dirba fiziškai aktyvų darbą, daugiklis kyla bent iki 1,3. Kuo daugiau fizinio aktyvumo, tuo daugiau baltymų reikia organizmui.

Svarbu ne tik kiek, bet ir kada

P. Ratkevičius pabrėžia, kad rūpinantis savo mityba svarbu atsižvelgti ne tik į produktus, bet ir į jų valgymo eigą. „Tikslingiausia ryte valgyti angliavandenius, o baltymus labiau vakare. Bet taip pat svarbu atsižvelgti ir į savo treniruočių grafiką, kadangi proteiną tikslingiausia vartoti po sporto, tai jei sportuojate rytais, tuomet į ryto ar pietų meniu įtraukite ir baltyminių produktų“, – pataria treneris.

Dovilė Ibianskaitė
Rinkodaros departamentas
UAB „Lidl Lietuva“

TOP naujienos

Šiandien Lietuvoje be kritulių. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šalčio

Artimiausią parą šaltis paspaus stipriau, vėliau šaltis slūgs, atkeliaus krituliai. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Šiandien Lietuvoje be kritulių. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šalčio. Gruodžio 9-os naktį...

Kaip pasiryžti keisti darbą ar profesiją

Nors skaičiuojama, kad jaunoji karta darbą keičia kone kas dvejus metus, vis dėlto tokie pokyčiai, ypač jei keičiamas ne tik darbas, bet ir profesija,...

Šiandien vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, trumpas lietus

Šiandien vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, trumpas lietus, kai kur perkūnija, per perkūniją vėjo gūsiai sieks 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 26–31, rytiniuose rajonuose kai kur...

Tik 15 minučių, ir jūsų mėsos patiekalai bus dar skanesni – išnaudokite šias pigias rudenines uogas

Tiems, kas ilgisi vasarinės uogų gausos, nusiminti neverta – spanguolių sezonas jau pačiame gražume. Šios nedidelės raudonos uogos yra pigus vertingų medžiagų užtaisas, o...

Sekmadienio naktį dirvos paviršiuje numatomos šalnos

Šiandien ir artimiausią parą Lietuvos orus lems anticiklono gūbrys. Sekmadienio naktį bent trečdalyje Lietuvos teritorijos dirvos paviršiuje numatomos šalnos. Rugsėjo 3-os dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurinių krypčių, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra 15–19 laipsnių šilumos. Rugsėjo...

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje. Dėl to prie upių bei ežerų daugėja niekada žvejoti nebandžiusių entuziastų, o užkietėję žvejai vis dažniau...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS