Top 5 būdai, kaip namuose sumažinti sąskaitas už elektrą

Ar jau skaitėte?

Banguojančios elektros kainos skatina gyventojus ieškoti būdų, kaip ją naudoti kuo efektyviau. Dažniausiai elektra taupoma išjungiant šviesą išėjus iš patalpos, lemputes keičiant taupiosiomis ar nuolat nelaikant įjungto televizoriaus, tačiau namuose yra ir daugiau įrenginių, kurių teisingas naudojimas gali sumažinti elektros sąnaudas, o tuo pačiu ir išlaidas už ją.

- Reklama -
  • Geras SUDOKU, čempionatas čia »
  • „Šiemet atlikta šalies gyventojų apklausa parodė, kad jie stengiasi nešvaistyti elektros energijos – apskritai ją taupo absoliuti dauguma žmonių (88 proc.). Tiesa, ne visi žino, kad namų aplinkoje elektros „rijikai“ yra ne tik kaitinamosios lemputės ar be reikalo įjungtas apšvietimas kambaryje. Nemažai elektros energijos galima sutaupyti tinkamai sureguliavus šaldytuvų bei šaldiklių temperatūrą, namų šildymo sistemą, taip pat laiku valant įvairią buitinę techniką ar net tyliau klausantis muzikos“, – tikina elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė.

    Šildymas

    Rudenį prasidedantis šildymo sezonas vienų gyventojų yra laukiamas, kitų bijomas dėl padidėsiančių išlaidų. Pasak „Elektrum Lietuva“ atstovės, nedažnas žino, kiek pernelyg šilti namai didina sąskaitas.

    „Jei būstas yra šildomas elektra, rekomenduojama individualiai reguliuoti šildymo temperatūrą. Esant namuose, žmogui komfortabili ir pakankama kambario temperatūra dieną turėtų būti +20-+22 laipsniai, naktį – 3-4 laipsniais mažesnė, o nesant namuose – pakanka palaikyti +16-+18 laipsnių temperatūrą. Vos 1 laipsniu didesnė oro temperatūra išlaidas šildymui padidina 5 proc., atitinkamai jei norite gyventi dviem laipsniais šilčiau, jau mokėsite 10 proc. daugiau“, – sako N. Petrauskienė.

    Dalis gyventojų šildymui netikslingai naudoja ir vonios kambariuose esančius elektrinius rankšluosčių džiovintuvus. Atstovės teigimu, jų paskirtis nėra šildyti patalpos orą, o tik džiovinti rankšluosčius, tad tam, kad būtų sunaudota kuo mažiau elektros energijos, elektrinius rankšluosčių džiovintuvus jungti reikia tik norint išdžiovinti drėgnus rankšluosčius.

    Taip pat skaitykite:  Didžiausias elektros prietaisų priešas – įtampos svyravimai: pataria, kaip nuo jų apsisaugoti

    Šaldytuvai

    Išlaidas elektrai galima susimažinti ir nustačius tinkamą šaldytuvų bei šaldiklių temperatūrą. Optimali šaldytuvo temperatūra yra +5, o šaldiklio -18 laipsnių. Tokią ir reikėtų nustatyti, nes kuo labiau šaldomas šaldytuvas, tuo didesnės būna elektros sąnaudos.

    - Reklama -

    „Vertėtų žinoti ir tai, jog tuščias šaldytuvas naudoja daugiau elektros energijos nei užpildytas, tad rekomenduojama užpildyti 60-90 proc. šaldytuvo tūrio.

    Svarbu reguliariai, bent kartą per metus atitirpinti ir išvalyti šaldytuvą bei šaldiklį, nes prišalęs ledas apsunkina įrenginio veikimą, o kiekvienas prišalusio ledo centimetras elektros energijos sąnaudas didina 10 proc.“, – aiškina nepriklausomo elektros tiekėjo atstovė.

    Maisto ruoša

    Virtuvėje yra sukoncentruota bene daugiausiai elektrą eikvojančių įrenginių, kurie, naudojami neekonomiškai, gali padidinti elektros sąnaudas: viryklės, orkaitės, indaplovės, gartraukiai, arbatiniai, kavos aparatai, kita smulki virtuvinė technika.

    „Daugelis jau žino, kad ekonomiškiausia elektriniame virdulyje virti tik reikalingą kiekį vandens, o ne tiek, kiek jame telpa. Taip pat, kad plaudami indus indaplovėje sunaudojame 5 kartus mažiau vandens, nei reikėtų tiek pat indų plaunant rankomis. Tiesa, dalis dar įpratę indaplovėje plauti vos keletą nešvarių indų. Tokiu atveju eikvojamas vanduo ir „deginama“ elektra, tad vertėtų jungti indaplovę tik tada, kai joje prisikaupė indų“, – tikina N. Petrauskienė.

    Sutaupyti elektros galima ir maisto ruošimo metu reguliuojant elektrinės viryklės kaitros intensyvumą, o maistą šildant ne keptuvėje ar orkaitėje, o mikrobangų krosnelėje.

    Neringos Petrauskienės teigimu, virtuvėje yra vienas įrenginys – gartraukis, kuris paprastai yra užmirštamas ir nevalomas, o tai gali taip pat didinti elektros sąnaudas. Būtina reguliariai valyti gartraukio paviršių ir filtrus, nes susidariusi riebalų plėvelė trukdo įrenginio darbui, todėl nešvarus gartraukis turi veikti ilgiau, intensyvesniu režimu.

    Skalbiniai

    Skalbyklės ir džiovyklės, be kurių šiandien sunkiai įsivaizduojama buitis, taip pat gali tapti elektros sąnaudas didinančiu veiksniu, jei bus netinkamai naudojamos. Skalbyklės daugiausiai elektros energijos sunaudoja vandens šildymui, todėl rekomenduojama skalbti +30-+40 laipsnių temperatūroje, aukštesnę naudojant tik išskirtiniais atvejais.

    Taip pat skaitykite:  Dalis gyventojų patenkinti savo finansine padėtimi ir turi pakankamai lėšų pirkiniamas

    Džiovinant skalbinius rekomenduojama naudoti specialius džiovyklės kamuoliukus. Jie ne tik minkština audinius, bet ir gretina džiovinimą, todėl gali padėti iki 25 proc. sumažinti elektros sąnaudas vienam džiovinimo ciklui.

    Tiesa, tuos skalbinius, kuriuos po to ketinate lyginti, „Elektrum Lietuva“ specialistai pataria išdžiovinti nepilnai. Šiek tiek drėgnus juos bus ne tik lengviau ir greičiau išlyginti, bet ir lyginimo proceso metu sunaudosite mažiau elektros energijos.

    Vaizdo, garso ir biuro technika

    Pandemijos metu namuose ne tik ilsintis, bet ir dirbant, visą dieną veikia įvairi vaizdo, garso ar biuro technika: klausomės muzikos, kaip foną naudojame įjungtą televizorių, jungiame spausdintuvą.

    „Televizoriaus kaip fono geriau nenaudoti visai, jei nepatinka būti tyloje, verčiau įsijungti muziką. Tačiau jei televizorių jungiate, pasirūpinkite, kad jo ekrano ryškumas būtų sureguliuotas tinkamai. Kuo jis ryškesnis, tuo daugiau elektros energijos sunaudoja, tad sureguliuokite ekrano ryškumą pagal patalpos apšvietimą – padidinkite gerai apšviestoje ir sumažinkite tamsioje. Muzikos klausymasis taip pat gali daryti įtaką elektros sąnaudoms – kuo garsiau jos klausote, tuo daugiau garsiakalbiai sunaudoja elektros“, – atkreipia dėmesį N. Petrauskienė.

    Spausdintuvą reikėtų laikyti išjungtą, o įjungti tik tada, kai reikia ką nors atspausdinti. Baigus darbą kompiuteriu, nepalikite jo budėjimo režime – net „miegodamas“ jis vis tiek naudos elektrą.

    Jūratė Rupšienė
    Komunikacijos projektų vadovė
    „Elektrum Lietuva“

    TOP naujienos

    Jei pabodo silkė pataluose, išbandykite naujus receptus: dera net su uogienėmis

    Sunkiai rastume lietuvių ant kurių stalo nebūtų žiemos švenčių pažibos – silkės. Ši lengvai sūdyta žuvis įtraukiama į įvairių mišrainių, salotų, vieno kąsnio užkandžio...

    Jaunuoliai pradeda dairytis darbo vasaros sezonui: į ką svarbu atkreipti dėmesį?

    Nemokamas apgyvendinimas pajūryje, lankstus darbo grafikas bei tolimesnės karjeros galimybės – darbo galimybių vasarą ieškantiems jaunuoliams darbdaviai, tame tarpe ir prekybos tinklas „Rimi“, tikrai...

    ORAI: Penktadienio dieną daugelyje rajonų trumpas lietus, 20–25 laipsniai šilumos

    Penktadienio dieną daugelyje rajonų trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietinių krypčių, vidutinis. Aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos. Šeštadienį vietomis trumpas lietus, kai kur...

    Apdovanoti „Lietuvos šviesuoliai 2022“

    Lapkričio 8-osios vakarą Lietuvos mokslų akademijoje vyko projekto „Lietuvos šviesuoliai 2022“ iškilmės. Jo istorija prasideda 2007 m. kai M. K. Čiurlionio fondas pradėjo misiją...

    „Grubusis“ teatras kviečia į spektaklį „Marso naujienos“

    Palangos „Grubusis“ teatras spalio 23 d. 18 val. ir spalio 24 d. 16 val. kurhauzo teatro salėje pristato komišką dramą „Marso naujienos“. Kada visuomenėje plieskiasi ginčai dėl šeimos sampratos, jos vertybių, tradicijų tęstinumo, spektaklyje, pasitelkiant...

    Kodėl negalima atidėlioti vizito pas odontologą ir kaip jam paruošti vaikus?

    Vizitas pas odontologą daugeliui žmonių neretai sukelia itin nemalonių jausmų ar net baimę. Tačiau šių apsilankymų atidėliojimas gali turėti rimtų pasekmių. Kodėl to daryti nederėtų ir kaip tinkamai prižiūrėti dantis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams,...

    PORTALO SKAITOMIAUSI

    JUMS PARINKTOS NAUJIENOS