Meksikietiškos virtuvės perlas gvakamolė: 6 netikėti faktai

Ar jau skaitėte?

Šių metų maisto tendencijos rodo, kad užkandžiai neapleidžia populiarumo pozicijų. O kad jie būtų sveikesni, būtina atsirinkti ne tik skanius, bet ir organizmui palankius produktus. Vienas iš pasirinkimų – šiuo metu itin pasaulyje išpopuliarėjusi meksikietiškos virtuvės karalienė gvakamolė. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, teigia, kad gvakamolė yra ne tik pikantiško skonio, bet ir naudinga, nes jos pagrindą sudaro avokadai.

- Reklama -

Šeimininkės.info – Tai skanu!


Gvakamolė.

Pasirodo, gvakamolės istorija siekia dar actekų laikus, o jos receptūra keitėsi kartu su Meksikos istorija. Actekai gvakamolę gamino naudodami trintus avokadus, pomidorus ir aitriuosius pipirus. Tačiau XVI a. actekus nukariavę ispanai savaip patobulino gvakamolės receptą ir į jį įtraukė česnakus, svogūnus, citrinų sultis bei druską.

Šiuo metu pikantiškoji gvakamolė valgoma ne tik Meksijoje. Šis sveikas išskirtinio skonio užkandis itin išpopuliarėjo JAV, o paskui ir visame pasaulyje.

Su kuo valgyti?

Gvakamolė dažnai valgoma su kukurūzų traškučiais, tačiau ja pagardinti galima daug kitų patiekalų. Ji suteiks ypatingo netikėto prieskonio. Gvakamolė patiekiama su įvairiais tortilijos suktinukais, takais. Šis pagardas taip pat puikiai tinka prie mėsos patiekalų, mėsainių ar salotų.

„Daugelis klaidingai galvoja, kad gvakamolė valgoma tik prie meksikietiškų patiekalų, tačiau dabar pasaulyje sparčiai išpopuliarėjusio, pusryčių karaliumi tapusi avokado skrebučio pagrindą taip pat sudaro įvairiausios gvakamolės improvizacijos“, – pasakoja V. Juodkazienė.

- Reklama -

Gvakamolę, kaip pagardą, galima naudoti bet kokiems sumuštiniams: ja galima tepti paskrudintą baltą duoną, tuomet dėti kelias juosteles keptos šoninės, salotos lapą ar bet kurios kitus mėgstamus produktus.

Anot maisto ekspertės, gvakamolė puikiai tinka tiek su šaltais, tiek su karštais patiekalais. Pavyzdžiui, ją panaudoti galima netgi gaminant sočias mėsos sriubas. Į sriubos lėkštę įdėjus šaukštą gvakamolės, ji ne tik pagyvins estetinį patiekalo vaizdą, bet ir sušvelnins sriubos skonį, suteiks šiek tiek lengvumo ir šviežumo.

Taip pat skaitykite:  Šoninės reikėtų valgyti mažiau – išbandykit 3 sveikesnes alternatyvas, kurioms daug neišleisite

Iš gvakamolės ingredientų taip pat galima pasigaminti lengvą padažą salotoms. „Avokadą, citrinų sultis, svogūnų miltelius, kalendrą ir šaukštelį garstyčių sudėkite į trintuvą, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejus, druskos bei pipirų ir gausite lengvą gardų padažą, kuriuo galėsite apšlakstyti mėgstamas salotas“, – pataria V. Juodkazienė.

Pateikiame ir 6 įdomius faktus apie gvakamolę:

Manoma, kad pirmieji pradėję gaminti gvakamolę buvo actekai. Šis pavadinimas kilo iš žodžių āhuaca („avokadas“) ir mulli („padažas“). Ispanai taip pat pamėgo āhuaca-mulli, tik tarė savaip ir taip mus pasiekė pavadinimas gvakamolė.

Avokadai, be kurių gvakamolės paruošti būtų neįmanoma, XX a. pradžioje dėl savo žalios, nelygios odos dažnai buvo vadinami „aligatoriaus kriauše“. Kol jiems prigijo avokadų pavadinimas, jie vadinti ir „sviestinėmis kriaušėmis“.

Gvakamolė Jungtinės Amerikos Valstijose yra tokia populiari, kad net turi savo dieną. Lapkričio 14-ąją JAV kasmet minima nacionalinė gvakamolės diena.

Kai kuriuose netradiciniuose gvakamolės receptuose vienas iš pagrindinių ingredientų yra grietinė. Sakoma, kad šis netikėtas gvakamolei produktas ilgiau išlaiko ją ryškios žalios spalvos ir apsaugo nuo parudavimo.

Dar viena gvakamolės atmaina mantequilla de pobre (ispaniškai „vargšo žmogaus sviestas“) nepasiturinčių Meksikos gyventojų naudojamas kaip sviesto pakaitalas. Vis dėlto nors ir vadinamas „sviestu“, jis vartoti pradėtas gerokai anksčiau nei tikras sviestas.

Kaip ir dera gvakamolės tėvynei, Meksikoje siekiama net pasaulio Gineso rekordų. 2013 m. beveik pusė tūkstančio moksleivių Tansitaro mieste pasiekė didžiausios gvakamolės porcijos, sveriančios net 2670 kilogramų, pasaulio rekordą.

Gvakamolę galima pasidaryti ir namuose

Jums reikės:

  • 2 sunokusių avokadų
  • 1 žaliosios citrinos
  • 1 mažo raudonojo svogūno
  • 1 pomidoro
  • 1 a. š. šviežiai susmulkintos kalendros
  • Druskos, aitriųjų pipirų

Paruošimas:

Avokadus perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus ir išskobkite. Minkštimą sudėkite į dubenėlį ir gerai sutrinkite – galima trinti šakute arba trintuvu. Tuomet avokadų masę sumaišykite su smulkiai supjaustytais svogūnais ir pomidorais, pagardinkite citrinos sultimis, prieskoniais ir dar kartą gerai išmaišykite.

Taip pat skaitykite:  Populiarieji bananai švenčia savo dieną: ruoškite ant grilio, išbandykite su vištiena

TOP naujienos

Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius perkopė 200 tūkst. ribą, daugiausia jų – sostinėje

Spalio pradžioje Lietuvoje gyveno kiek daugiau nei 208 tūkst. iš įvairių užsienio šalių atvykusių asmenų, o daugiau nei trečdalis jų savo gyvenamąją vietą deklaruoja...

Horoskopai kovo 16 dienai

AVINASNetikėti įvykiai parodys jums šiandien, kad gyvenimas nuolat paruošia staigmenų. Galų gale būtų nuobodu nuolat gyventi pagal planą. JAUTISNustokite nerimauti. Jūs ir taip labai daug...

Kauno klinikų gydytoja: 8 iš dešimties retų ligų turi genetinį pagrindą

Lietuvoje yra apie 200 tūkstančių žmonių, sergančių retomis ligomis. Kai kurios iš jų neturi gydymo – gydytojai malšina tik simptomus. „Paciento veide atsiradusi ramybė,...

Gegužės 27-oji, ketvirtadienis, rytas su gardžia kava

Gegužės 27-oji, ketvirtadienis, 22 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 4.55 val., leidžiasi 21.38 val. Dienos ilgumas 16.43 val. Mėnulis (pilnatis). Savaitgalis su KNYGA (Audioknygos internetu - Tiems,...

Atgaivina ne tik vanduo: 5 daržovės, kurias verta valgyti karštą vasaros dieną

Į Lietuvą vėl sugrįžus karščių bangai, organizme svarbu išlaikyti skysčių balansą. Ir nors karštuoju metų laiku gerti norisi daugiau, organizmo atsargas galima papildyti ne vien vartojant daugiau skysčių, bet ir valgant daugiau vandens sudėtyje...

ORAI: Šiandien daug kur numatomi krituliai (lietus, pereinantis į šlapdribą, sniegą)

Šiandien daug kur numatomi krituliai (lietus, pereinantis į šlapdribą, sniegą). Vakare kai kur plikledis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–4 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daug kur, dieną vietomis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS