ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Ar jau skaitėte?

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.

- Reklama -

KAIP ATSIKRATYTI NERIMO IR PRADĖTI GYVENTI. Laiko patikrinti būdai įveikti nerimą


„Tamsiuoju metų laiku daugiau laiko praleidžiame namuose, prie televizorių ir išmaniųjų ekranų. Daugiau bendraujame internetu, žiūrime filmų, gaminame maistą, šildomės naudodami šildytuvus, o tai natūraliai lemia didesnį elektros suvartojimą“, – teigia Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ Energetinio efektyvumo programos vadovė. Anot jos, dėmesio tinkamam prietaisų panaudojimui neskyrimas, siekiant nešvaistyti elektros energijos, gali kaip reikiant paploninti piniginę.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, liūto dalį elektros energijos – net 84,1 proc., vidutinis namų ūkis sunaudoja apšvietimo ir elektros prietaisams. Tiesa, elektros prietaisų grupė apima visą buitį (šaldytuvus, skalbimo mašinas, kt.), tuo tarpu daug mažesnė proporcija tenka maisto gamybai, karšto vandens ruošai ir būsto šildymui elektra. Visgi, atstovės teigimu, apšvietimo ir elektros prietaisų tenkančios elektros energijos proporcija rodo, kad turime nemažai erdvės sutaupyti, t. y. ši sritis tiesiogiai gali būti koreguojama keičiant savo elgesio įpročius.

„Svarbiausias patarimas norint sutaupyti – pradėti nuo energijos švaistymo mažinimo naudojant energiją tiek, kiek reikia. Taip pat pravartu atkreipti dėmesį, kokios energetinės klasės namuose turimi prietaisai. Esant finansinėms galimybėms, ilgainiui itin verta juos pakeisti taupesniais ir efektyvesniais prietaisais“, – pataria A. Vaitulevičė. Jos teigimu, siekiant sutaupyti, naudinga bent kartą per mėnesį pradėti analizuoti namuose suvartojamos elektros energijos duomenis ir stebėti pokyčius.

Taip pat skaitykite:  Patarė, kaip apsisaugoti nuo elektros kainų kilimo: galima rinktis verslo pramintą kelią

Sužinoti, kiek namų ūkis suvartoja elektros energijos, kaip sekasi, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais ir su panašia vartotojų grupe, galima ESO savitarnos svetainėje – tą padaryti gali net ir tie namai, kuriuose dar nėra įdiegti išmanieji elektros skaitikliai. ESO savitarnos svetainėje sukurtas „Suvartojimo istorijos“ įrankis leidžia pamatyti taupymo rezultatus arba identifikuoti buities prietaisų gedimus (ypač išaugus elektros energijos suvartojimui nedarant papildomų veiklų).

Šiuo metu ESO gyventojų būstuose diegia išmaniuosius apskaitos įrenginius. Tad ilgainiui visi Lietuvos gyventojai galės stebėti paros, savaitės ar mėnesio elektros suvartojimo tendencijas, lyginti jas su panašaus dydžio namų ūkiais ir rasti konkrečiai situacijai pritaikytų patarimų, kaip mažinti elektros švaistymą.

- Reklama -

6 patarimai, kaip nešvaistyti elektros

Kurkite optimalų apšvietimą. Jeigu, atėjus rudeniui, dienos šviesos nebepakanka, naudokite lokalų arba taškinį apšvietimą. Skaitote knygą ant sofos, ir staiga pradėjo temti? Įjunkite toršerą. Norite dirbti prie rašomojo stalo? Įsijunkite stalinę lempą. Įgiję įprotį naudotis taškiniu apšvietimu, elektros sunaudosite gerokai mažiau.

Naudokite taupesnes lemputes. Paskaičiuota, kad vos viename kambaryje pakeitus įprastas lemputes į LED, per metus galima sutaupyti 50 ir daugiau eurų. Žinokite, kad koridoriuje ir rūsyje pakanka mažesnės galios lempučių. Kiemams ir laiptinėms apšviesti patartina naudoti šviestuvus su judesio davikliais.

Rinkitės taupesnius prietaisus. Šaldytuvai, skalbyklės, elektrinės orkaitės – patikrinkite, ar šių prietaisų energijos suvartojimas tenkina jūsų taupymo poreikius. Galbūt jau atėjo metas įsigyti labiau ekonomiškus įrenginius? Šaldytuvai ir šaldikliai apskritai yra vieni iš daugiausiai elektros energijos suvartojančių prietaisų namuose. Jie naudos mažiau energijos, jei bus pastatyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Išsiugdykite įprotį į šaldytuvą nedėti karšto ar šilto maisto, nes garams atvėsinti šaldytuvas naudos papildomą energiją.

Taip pat skaitykite:  Kokiais atvejais už elektros tinklo rekonstrukciją turi mokėti ir vartotojas?

Išjunkite nenaudojamus prietaisus iš elektros lizdo. Prie tinklo prijungti elektros prietaisai lygiai taip pat kaip ir palikti budėjimo režimu, – nenutrūkstamai naudoja elektros energiją. Jeigu norite sutaupyti, išjunkite nenaudojamus prietaisus iš tinklo. Tokį įprotį susiformuoti lengviau, jei kištukiniai elektros lizdai bus įrengti patogioje ir lengvai pasiekiamoje vietoje. Kai tik galite – naudodami telefoną, kompiuterį ar planšetę, įjunkite energijos taupymo funkciją. Taip baterija veiks ilgiau, o įkrauti ją teks rečiau, – sutaupysite.

Reguliariai valykite dulkes nuo elektronikos. Jeigu dar nežinote, dulkės yra vienas iš didžiausių efektyvių buities prietaisų priešų. Pirma, dulkės neleidžia prietaisams ir elektriniams varikliams veikti efektyviai. Antra, jos apsunkina prietaisų vėdinimo ir aušinimo sistemas. Trečia, ilgainiui dulkės gali tapti gedimo priežastimi. Dėl to reguliariai valykite dulkes nuo kompiuterio, televizoriaus, elektros lempučių, elektrinių šildytuvų ir t.t. Daiktai jums padėkos.

Analizuokite ir kontroliuokite savo energijos suvartojimą. Stebėdami ir analizuodami savo elektros suvartojimą, turėsite galimybę nuolat žinoti, kiek tai jums kainuos, o taip pat – praktiškai pamatyti elektros energijos taupymo priemonių ir patarimų naudą.

Paulius Kalmantas
Ryšių su visuomene komunikacijos projektų vadovas

TOP naujienos

Horoskopai balandžio 25 dieniai

AVINASBūdamas su mylimais žmonėmis, stenkitės matyti tai, kas jus jungia, o ne tai, kas skiria. Ko gero, turite kur kas daugiau bendra, nei pats...

Aukciono metu poilsio namai pajūryje buvo parduoti 63 proc. brangiau

Kovo 10 d. vyko VŠĮ Šilutės profesinio mokymo centrui priklausančio nekilnojamojo turto (NT) objekto aukcionas, organizuotas tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“. Jo metu...

Skolintis, taupyti, o gal išvis atsisakyti?

Nepaisant įprastą gyvenimą suvaržiusių apribojimų, COVID-19 pandemija atnešė ir kelias vertingas pamokas. Kai visas asmeninis, darbinis ir socialinis gyvenimas sutilpo tarp buto sienų, pamatėme,...

Naujos savaitės pradžioje išsilaikys labai šilti orai, vėliau – atvės

Naujos savaitės pradžioje išsilaikys labai šilti orai, vėliau – atvės. Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >> Šiandien...

Miego temperatūros režimas – kaip pasirinkti teisingai

Siekiant gerinti miego kokybę medikai rekomenduoja naktimis miegamajame palaikyti žemesnę temperatūrą nei dieną. Be to, taip galima sutaupyti, tik mažinant temperatūrą svarbu nepersistengti, priešingu atveju išlaidos šildymui gali net padidėti. Medikai sutaria, jog norint geriau...

Horoskopai birželio 7 dienai

AVINASPagaliau turėsite bent kokios naudos iš reikalų, kurie iki šiol tik slėgė ir vargino. Ateities perspektyvos staiga taps kur kas aiškesnės. Nepasiduokite pagundai visą vakarą prasivolioti ant sofos priešais televizorių. JAUTISAplinkinių ketinimai tikrai geri, bet...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS