Pradžia Kultūra & švietimas Birutės parke – Palangos istorijos atgimimas

Birutės parke – Palangos istorijos atgimimas

Palangos Birutės parke pirmąjį rudens šeštadienį lankytojų žvilgsnius ir mintis prikaustė nebyliai pasakojama kurorto istorija – buvo minima Birutės parko diena, šiemet dedikuojama Palangos istorijai.

Dedikacija Palangos istorijai

Birutės parko dienos renginiai kasmet skiriami vis kitai temai. Šiųmetę, pasak renginio sumanytojos ir režisierės Aušros Latonienės, padiktavo su Palanga susijusios istorinės sukaktys. „Taip jau sutapo, kad šiais metais minime labai daug Palangai svarbių sukakčių. Pavyzdžiui, 1824 m., tai yra, prieš 195 metus, caro armijos pulkininkas grafas Mykolas Tiškevičius iš generolo Ksavero Neselovskio už 177 tūkst. sidabrinių rublių nupirko Palangą. Prieš 150 metų ant parke, Birutės kalno, buvo pastatyta nauja mūrinė koplyčia. Prieš 120 metų Palangoje pirmą kartą buvo viešai suvaidintas lietuviškas spektaklis „Amerika Pirtyje“, o prieš 110 metų Palangai suteiktos kurorto teisės. Šios reikšmingos sukaktys ir padiktavo mintį šiųmetę Birutės parko dieną akcentuoti Palangos kurorto išstoriją“, – kalbėjo A. Latonienė.

Meninės kompozicijos

Palangos kurorto istorija, kurios neįmanoma atpasakoti vos keletu sakinių, meniškai atsispindėjo ir alėjoje, pavadintoje „Laiko ženklai“. Menines kompozicijas, praturtinsiančias Birutės parką bei tyliai kuždėsiančias kurorto istorijos faktus, jau kuria menininkai Gintautas Ačas bei Jūratė ir Česlovas Gudžiai.

Prie laiko tėkmę atspindinčių originalių meninių kompozicijų vyko teatralizuotas pristatymas bei atrakcijos, padėjusios Birutės parko dienų lankytojus geriau pažinti kurorto istorijos smulkmenas. Pavyzdžiui, prisiminti, jog Palangos kurortas visuomet garsėjo savo ypatingo skonio ledais kurių greitai nebeliko.

Kadangi šie metai šalyje yra paskelbti Antano Smetonos metais, o šio Prezidento vardas yra neatsiejamas ir nuo Palangos, alėjoje „Laiko ženklai“, be kitų, buvo ir šiai iškilai asmenybei skirta kompozicija.

Kurorto istorijos dvelksmą dovanos ne tik parką dabinančios meninės kompozicijos, bet ir į praėjusį šimtmetį nukeliantys istoriniai personažai. „Kurorto istorija neatsiejama nuo grafų Tiškevičių vardo, tad šios garsios giminės „atstovus“ taip pat buvo galima sutikti Birutės parke. Ne tik susitikti, bet įsiamžinti su jais. Norime Birutės parko dienos lankytojams suteikti galimybę nufotografuoti istoriją bei pasijusti tarsi nužengus į grafų Tiškevičių laikus“, – kalbėjo renginio režisierė A. Latonienė.

Exit mobile version